השקטת סערה

ובאותו יום, בבוא הערב, אמר להם: ״בואו נעבור לגדה השנייה.״ והם שילחו את ההמון ולקחו אותו, כמו שהוא, בסירה. וגם סירות קטנות אחרות היו איתו. ואז פרצה סופת רוחות עזה, וגלים שטפו את הסירה עד שהתחילה להתמלא. והוא ישן על כרית בירכתי הסירה.

והעירו אותו ואמרו לו: ״המורה, האם לא אכפת לך שאנחנו אובדים?״

והוא התעורר, גער ברוח, ואמר לים: ״דום! הירגע!״ אז פסקה הרוח והייתה דממה גדולה. ואמר להם: ״למה אתם פוחדים כל כך? איך זה שאין בכם אמונה?״

ויָראו יראה גדולה, ואמרו זה אל זה: ״מי זה האיש הזה, שגם הרוח וגם הים מצייתים לו?״
מרקוס ד:לה—מא

בין תלמידיו של ישוע היו דייגים ותיקים מאזור הכינרת אשר הכירו את הים היטב. למרות זאת, הסערה הייתה כה עזה עד כי אפילו הם חרדו לחייהם. ישוע גער ברוח והיא פסקה מיד. התלמידים היו המומים. הם כבר ראו אותו מחולל ניסים כבירים, אך עכשיו הפגין ישוע בצורה נחרצת את סמכותו האלוהית על הטבע. רק אלוהים לבדו יכול לצווֹת על הים ולהשקיט אותו, ככתוב:

״וַיִּצְעֲקוּ אֶל ה׳ בַּצַּר לָהֶם, וּמִמְּצוּקֹתֵיהֶם יוֹצִיאֵם.
יָקֵם סְעָרָה לִדְמָמָה, וַיֶּחֱשׁוּ גַּלֵּיהֶם.״
תהלים ק״ז:כח—כט

הפגנת סמכותו האלוהית של ישוע בהשקיטו את הסערה לא הצליחה להביא את התלמידים לידי הכרה בזהותו כמשיח, בן־האלוהים, אלא רק לידי תדהמה גדולה: ״מי זה האיש הזה, שגם הרוח וגם הים מצייתים לו?״ ישוע גער בתלמידיו: ״למה אתם פוחדים כל כך? איך זה שאין בכם אמונה?״ ישוע מציג את פחדם כהיפוכה הגמור של אמונה. כיוון שלא בטחו בישוע, הם באו לידי חרדה ובהלה.

שימו לב: הניסים של ישוע נועדו לגלות את זהותו האמיתית, ולא להעלות שאלות ותהיות לגביו. ישוע ציפה שתלמידיו, שהיו הקרובים אליו ביותר, יפגינו אמונה בו. אולם לעיתים קרובות הוא מצא אמונה חזקה דווקא בלב אנשים זרים שכמעט אינם מכירים אותו, כמו אמונת החבורה שהביאה אליו את המשותק. גם היום אפשר למצוא אמונה חזקה כזאת בלב אנשים הפוגשים את ישוע לראשונה.

התפנית המיוחלת בהבנת התלמידים את זהותו האמיתית של ישוע תגיע רק לקראת סוף שליחותו, כאשר פטרוס יכיר בו כמשיח. ועם זאת, רק לאחר מותו המכפר, ותחייתו ביום השלישי לאחר מותו, התבררה לתלמידיו זהותו במלואה.

הזמינו את הספר "טליתא, קומי!" ללא כל עלות!

כתובת למשלוח הספר בחינם

ההזמנה מגיל 18 ומעלה

תחייתו של ישוע

אולם הוא אמר להן: ״אל תִירֶאנה. אתן מחפשות את ישוע מנצרת אשר נצלב. הוא קם לתחייה! הוא איננו כאן! הנה המקום שהניחו אותו.

קרא עוד »

מותו של ישוע

וישוע זעק בקול גדול ונפח את רוחו. […] וכאשר שר המאה, שעמד מולו, ראה שכך צעק ונפח את רוחו, אמר: ״באמת האיש הזה היה בן־האלוהים!״

קרא עוד »
דילוג לתוכן